1.

Okulary należy zakładać i zdejmować zawsze dwoma rękoma. Szybkie, nonszalanckie szarpanie jedną ręką powoduje deformację i “rozciąganie” się oprawy oraz może prowadzić do jej złamania.

2.

Nie można odkładać okularów soczewkami w stronę podłoża. Kontakt z np. twardym blatem stołu, prawie zawsze skutkuje porysowaniem soczewek.

3.

Okularów nie należy zakładać na głowę, włosy tak jak opaskę. Niektórzy użytkownicy w ten sposób odkładają okulary do czytania, kiedy nie są im chwilowo potrzebne. Inni zakładają na głowę również okulary przeciwsłoneczne. Takie postępowanie prowadzi to do nieuchronnych deformacji oprawy.

4.

Okularów nie można odstępować innej osobie. Pomijając to, że mają dla niej niewłaściwe parametry, takie postępowanie może spowodować ich uszkodzenie. Najczęstszym przypadkiem jest „rozciągnięcie” lub złamanie oprawy, spowodowane podbieraniem okularów przez osobę o dużo szerszej, niż ich właściciel, twarzy.

5.

Nieużywane okulary należy przechowywać w przeznaczonym do tego celu pokrowcu, futerale. Powinien on posiadać miękko wykończone wnętrze, aby nie spowodować ich porysowania. Niedopuszczalne jest pozostawienie okularów bez ochrony na tapczanie, stole, podłodze i we wszystkich miejscach, w których ktoś z domowników, lub my sami, możemy je przypadkiem uszkodzić.

6.

Nie wolno narażać okularów na działanie wysokich temperatur. Pozostawienie okularów np. na podszybiu samochodu w słoneczny dzień, może spowodować ich uszkodzenie.

7.

Nie wolno narażać okularów na działanie agresywnych chemikaliów. Użycie np. rozpuszczalnika do wytarcia soczewek okularowych może spowodować ich zniszczenie. Również oprawy nie powinny być traktowane tego typu środkami, gdyż uszkodzeniu może ulec powłoka lakiernicza. Także pewne kosmetyki do makijażu, czy środki do modelowania włosów mogą wpłynąć niekorzystnie, czy wręcz szkodliwie, na okulary.

8.

Soczewki okularowe należy wycierać tylko przy użyciu przeznaczonych do tego celu miękkich ściereczek. Dotyczy to zarówno soczewek organicznych, jak i mineralnych. Przed przystąpieniem do czyszczenia okularów należy upewnić się, że na powierzchni soczewek i ściereczki nie ma np. piasku lub innych drobin, które mogłyby porysować soczewki. Ściereczkę do czyszczenia soczewek okularowych należy regularnie czyścić i odtłuszczać przy użyciu lekkich detergentów, np. płynu do naczyń. Co kilka miesięcy wskazana jest wymiana ściereczki na nową.

9.

Czyszczenie soczewek okularowych nie powinno być przeprowadzane “na sucho”. Zalecane jest stosowanie płynów do pielęgnacyjnych, przeznaczonych do tego celu.

10.

Okulary należy okresowo myć. Znakomitym i bezpiecznym środkiem do tego celu jest płyn do mycia naczyń. Okulary myjemy pod bieżącą, letnią wodą z dodatkiem wspomnianego detergentu. Taka pielęgnacja świetnie odtłuszcza okulary, przedłuża żywot powłok lakierniczych, silikonowych nanośników, a także utrzymuje estetykę okularów na wysokim poziomie.

Zarejestuj nowe konto

Masz już konto?
Zaloguj się Lub Reset hasła